Częste oddawanie moczu – jak rozpocząć skuteczne leczenie

lekarze specjaliści > Wysiłkowe nietrzymanie moczu > Częste oddawanie moczu – jak rozpocząć skuteczne leczenie

Specjaliści Radzą

Częste oddawanie moczu – jak rozpocząć skuteczne leczenie

Częste oddawanie moczu – jak rozpocząć skuteczne leczenie, gdy przyczyną nie są bakterie czy stan zapalny?
Z pomocą przychodzi nowoczesna rehabilitacja dna miednicy.


medserwis.pl
Przyczyną częstego oddawania moczu są najczęściej stany zapalne pęcherza i zakażenia bakteryjne. Jednakże, wiele przypadków częstego oddawania moczu nie jest na w/w podłożu. Przyczyną może być nadreaktywność pęcherza wywołana czynnikami stresogennymi, przebyciem wielu zakażeń układu moczowego, dysfunkcjami mięśni dna miednicy, chorobami kręgosłupa, zmianą anatomicznego położenia narządów miednicy mniejszej, dysfunkcjami unerwienia pęcherzowego, bólem w rejonie krocza czy nawet złą dietą. Częste oddawanie moczu może być również spowodowane zbyt niską pojemnością pęcherza lub obniżeniem dna miednicy.

Aby rozpocząć leczenie ważne jest ustalenie najbardziej prawdopodobnej przyczyny. Gdy wykluczy się już podłoże bakteryjne i zapalne możemy mieć do czynienia z jedną następujących jednostek chorobowych:

- pęcherz nadreaktywny (OAB – over active bladder) – pęcherz wysyła informację do mózgu, iż natychmiast trzeba go opróżnić, bardzo często mimo braku adekwatnej ilości moczu w pęcherzu. Ataki naglącego parcia na mocz, najczęściej zdarzają się w sytuacjach pośpiechu, podekscytowania, stresu, środowiska zimnego lub mokrego. Ataki mogą być bardzo silne i kończyć się popuszczeniem moczu jak również bez popuszczenia w trakcie ekstremalnego pacia. Pęcherz nadreaktywny możemy rozpoznać po objawach, jak również przy pomocy badania urodynamicznego. Leczenie tej jednostki chorobowej polega na farmakoterapii oraz fizjoterapii, lub samej fizjoterapii, która zawiera elementy pobudzania zwieracza cewki moczowej przy pomocy elektrostymulacji i biofeedbacku hamującego aktywność pęcherza. Rehabilitacja polega również na stosowaniu treningu behawioralnego wspomaganego prowadzeniem dzienniczka mikcji. Podczas sesji rehabilitacyjnych pacjent uczy się jak opanowywać ataki parcia naglącego, jak również jak zmienić swoje zachowania. Jeśli pacjent jest zaangażowany w terapię i regularnie odbywa treningi pozytywne efekty mogą pojawić się bardzo szybko.

- Zbyt niska pojemność pęcherza – gdy pęcherz jest zbyt mały , szybciej się napełnia i wielokrotnie częściej informuje o konieczności opróżnienia. Pojemność pęcherza możemy określić w przybliżeniu prowadząc dzienniczek mikcji, jak również za pomocą badania urodynamicznego (pojemność powinna wynosić około 500-700 ml). Rehabilitacja ma na celu zwiększenie pojemności pęcherza i zredukowania ilości wezwań do opróżnienia pęcherza do maksymalnie 7 dziennie i maksymalnie 1 w nocy. Rehabilitacja polega na skrupulatnym prowadzeniu dzienniczka mikcji połączonego z treningiem i zmianą zachowań dotyczących picia płynów. Jeśli jest to konieczne prowadzony jest również trening mięśni dna miednicy. Terapię ustala fizjoterapeuta i kontroluje postępy pacjenta. Potrzebne jest również ustalenie przyczyny ograniczonej pojemności pęcherza.

- Obniżenie dna miednicy – w wyniku dysfunkcji mięśni krocza, dno miednicy może ustawiać się niżej i wpływać na ustawienie pęcherza i cewki moczowej. To z kolei może powodować przedostawanie się kropelek moczu do szyi pęcherza podrażniając receptory, które odczytują to jako silne wypełnienie pęcherza i informują mózg o konieczności opróżnienia pęcherza, które odczuwalne jest jako nagłe parcie na mocz. W celu leczenia prowadzone są treningi mięśni dna miednicy i ich unerwienia mające na celu poprawę anatomicznego ustawienia pęcherza i cewki moczowej. Treningi składają się z zabiegów biofeedbacku, elektrostymulacji i stymulacji nerwów krzyżowych. Plan terapii i parametry zabiegowe indywidualnie ustala fizjoterapeuta specjalizujący się rehabilitacji dna miednicy.

Autorzy artykułu udzielaja odpowiedzi na dodatkowe pytania pod telefonem :
531 338 343

Specjaliści fizjoterapii dna miednicy:
mgr Dorota Basista, mgr Piotr Basista


Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl