Wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć wielu Polaków

lekarze specjaliści > Wysiłkowe nietrzymanie moczu > Wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć wielu Polaków

Specjaliści Radzą

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć wielu Polaków

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotykać nawet około 10% Polaków, ale zaledwie kilka procent z nich rozmawia o tym problemie z rodzinną lub innymi bliskimi osobami. Z pewnością chętniej rozmawiamy o pogodzie a co za tym idzie również o infekcjach sezonowych typu grypa czy alergia. Niestety o problemach intymnych, zdrowiu seksualnym, nietrzymaniu moczu, oraz problemach z układem wydalniczym zwierzamy się niechętnie. Ze względów za równo kulturowych jak i nieumiejętności podejmowania rozmów o naszej seksualności zgłaszamy się do lekarza zbyt późno, kiedy już mamy za sobą długie lata życia ze skrywanym dokuczliwym problemem jakim jest wysiłkowe nieotrzymania moczu.
Problem nieotrzymania moczu w Polsce dotyka głownie kobiety, a w populacji kobiet powyżej 60 roku życia dolegliwość ta może dotyczyć ponad połowy osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa prognozuje się, że problem ten będzie dynamicznie narastał.
Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi na ogół przy kichaniu, kaszlu, wysiłku fizycznym. Tak dzieje się w pierwszej fazie choroby. Dokuczliwe objawy w przypadku gdy nie podejmujemy leczenia narastają i ujawniają się także przy tak prozaicznych czynnościach jak chodzenie. Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka są zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Jedna piąta przypadków nieotrzymania moczu jest objawem pęcherza nadreaktywnego.
Jest wiele metod skutecznego leczenia wysiłkowego nieotrzymania moczu, za równo chirurgicznych jak i farmakologicznych. Ważnym elementem są również ćwiczenia mięsni dna miednicy oraz trening pęcherza.
Mówiąc o nieotrzymaniu moczu musimy zdać sobie sprawę, że jest to dolegliwość istotnie wpływająca na aktywność zawodową społeczeństwa. Za równo mężczyźni, np. po operacji dotyczącej prostaty jak i kobiety w trakcie i po menopauzie, których dotknął ten problem mogą czuć się niekomfortowo, obawiać przykrego zapachu oraz faktu, że ich problem zostanie zdemaskowany.
Teraz gdy wiek emerytalny został podniesiony do 67 roku życia musimy nauczyć się rozmawiać o problemie, rozszerzać ofertę produktów higienicznych i opatrunkowych dla osób starszych, a także tam gdzie jest to możliwe wczesnej podejmować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Działania służby zdrowia powinny iść w kierunku poprawy jakości życia osób cierpiących na wysiłkowe nieotrzymanie moczu.(ASZ)


Wysiłkowe nietrzymanie moczu

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl