Wysiłkowe nietrzymanie moczu - Wysiłkowe nietrzymanie moczu - przyczyny, leczenie

MEDserwis.pl > Wysiłkowe nietrzymanie moczu >Wysiłkowe nietrzymanie moczu - przyczyny, leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - przyczyny, leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

O problemach intymnych, zdrowiu seksualnym, nietrzymaniu moczu, oraz o wielu innych wstydliwych problemach rozmawiamy niechętnie nawet z najbliższymi osobami. Ze względów kulturowych, jak i braku umiejętności podejmowania rozmów o naszych problemach intymnych zgłaszamy się do lekarza zbyt późno, kiedy już mamy za sobą długie lata życia z tak dokuczliwym problemem, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta niestety jest dość powszechna ponieważ dotyczy ok. 10% Polaków, z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zmaga się coraz więcej kobiet bez względu na to w jakim są wieku, a w populacji powyżej 60 roku życia dolegliwość ta dotyka nawet co drugą kobietę, a co piąty mężczyzna ma problemy z prawidłowym oddawaniem moczu. W związku ze starzeniem się społeczeństwa prognozuje się, że problem ten będzie dynamicznie narastał, dlatego nie powinniśmy czuć się zawstydzeni gdy rozmawiamy z lekarzem o tej przykrej dolegliwości, która utrudnia nam normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.


Mówiąc o nieotrzymaniu moczu musimy zdać sobie sprawę, że jest to dolegliwość istotnie wpływająca na aktywność zawodową społeczeństwa. Zarówno mężczyźni, np. po operacji dotyczącej prostaty, jak i kobiety po trudnym porodzie, czy w trakcie lub po menopauzie, których dotknął ten problem czują się niekomfortowo ponieważ mogą obawiać się nie tylko przykrego zapachu, ale również tego, że ich problem zostanie ujawniony w najmniej oczekiwanej sytuacji.


Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu


Przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu jest wiele, ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa się w przypadku osłabienia dna miednicy mniejszej, a powodem może być trudny poród naturalny, otyłość, ciężka praca fizyczna, przewlekłe choroby takie jak; cukrzyca, czy przebiegająca z kaszlem obturacyjna choroba płuc/POCHP/. Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka są zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Jedna piąta przypadków nieotrzymania moczu jest objawem pęcherza nadreaktywnego.


Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi na ogół przy kichaniu, kaszlu, wysiłku fizycznym. Tak dzieje się w pierwszej fazie choroby. Dokuczliwe objawy w przypadku gdy nie podejmujemy leczenia narastają i ujawniają się nawet przy tak prozaicznych czynnościach jak chodzenie, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu samoistnie nie znikną, dolegliwości będą narastały i w bardzo zaawansowanym stanie może zakończyć się koniecznością podjęcia leczenia operacyjnego, a tego zapewne chcielibyśmy uniknąć.


Skuteczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu


W zależności od stopnia nasilenia objawów i wieku pacjentki jest wiele metod skutecznego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, zarówno farmakologicznych jak i chirurgicznych. Ważnym elementem leczenia jest zmiana stylu życia, redukcja masy ciała, ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) oraz trening wzmacniający pęcherz. Lekarz może również zastosować kurację hormonalną w postaci leków dopochwowych wzmacniających włókna kolagenowe przepony moczowo-płciowej.


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość z którą zmaga się coraz więcej młodych kobiet. Skuteczna i nieinwazyjna metoda, która może być zastosowana w leczeniu nietrzymania moczu i obniżenia narządu rodnego to wykorzystanie pessarów ginekologicznych, czyli wkładek dopochwowych wykonanych z elastycznego, antyseptycznego silikonu. Istnieją różne rozmiary oraz kształty pessarów, umożliwia to lekarzowi indywidualny dobór wkładki dostosowanej do warunków anatomicznych i dolegliwości pacjentki. Pessary stosowane w problemach ginekologicznych mają kształt pierścienia, talerzyka lub sześcianu. Lekarz ma szeroki wybór kształtów i rozmiarów pessarów, dzięki czemu może dostosować pessar do konkretnego przypadku. Lekarz ginekolog dobierając kształt i rozmiar pessara za każdym razem bierze pod uwagę indywidualne dolegliwości pacjentki, jej budowę anatomiczną, siłę mięśni miednicy mniejszej, możliwości samoobsługi przez pacjentkę.


Teraz gdy żyjemy coraz dłużej i chcemy nadal prowadzić aktywny tryb życia musimy nauczyć się rozmawiać o problemach związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dostępna jest szeroka oferta produktów higienicznych i opatrunkowych dla osób starszych, ale tam gdzie jest to możliwe należy wczesnej podejmować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Działania nasze powinny iść w kierunku poprawy jakości życia, a wczesne podjęcie leczenia pozwoli skutecznie uporać się z wysiłkowym nieotrzymaniem moczu.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl